információ
Indult: 08.04.03.
Szerkeszti: aboo
Frissítve: 10.ápr.01.
Link me: tinicsajok.vilaga.hu
Tanácsadás: Berta, Angi
az oldal mozillával
működik teljesen!
|
buttoncserék
csatlakoznál? írj a VK-ba
|
chat
NE káromkodj NE hírdess
|
Top Affi
S m i l e
S m i l e
S m i l e
S m i l e
S m i l e
jelentkezz a vk-ban! 25/11
|
|
|
A depressziót, mint mentális betegséget a mai napig nem vesszük elég komolyan. Ne ess ebbe a hibába! Ismerd meg jeleit, és mérd fel kedélyállapotod!
Mi az a depresszió?
A depresszió egy mentális betegség. A beteg hangulata és életminősége romlik, környezetének és saját lényének értékelése eltorzul, mely rossz kedélyállapotot, szomorúságot és gátlást eredményez.
A WHO adatai szerint évente 100 millió új depressziós beteget regisztrálnak. Ez a szám igen magas, de érdekes módon a betegség a nőket nagyobb százalékban érinti. Az orvosok szerint ennek elsődleges oka a magas hajadon és az egyre emelkedő egyedülálló-anya ráta. Ezt csak nehezíti a munkahelyi stressz elleni harc és a folyamatosan bővülő elvárás-rendszerhez való igazodás. De természetesen a nőket nemcsak ezek a problémák taszítják a rossz hangulatba. A média és a mai divat külsejükkel kapcsolatban is gondoskodik az akadályokról. Ennek kapcsán rengeteg nő elégedetlen, és rendelkezik súlyos önértékelési zavarral.
|
A depresszió előjelei
A depressziós ember nehezen fedezi fel problémáját, vagy legalábbis nehezen vallja be, hogy hangulati nehézségei már kórosak. A depresszió kifejezést szinte soha sem használjuk helyesen. Az egyik eset, amikor a legminimálisabb rosszkedvre is egyből ráhúzzuk, a másik, amikor tagadjuk, bár minden jel arra mutat, hogy valóban depressziósak vagyunk.
Az alábbi jelekre, tünetekre figyelj, hogy objektívan dönthess állapotodról:
|
1. Túl sok, vagy éppen túl kevés alvás.
2. Emlékezési zavarok, a döntések kerülése.
3. Állandó kimerültség.
4. Érdektelenség minden iránt: emberek és tevékenységek iránt, még azok iránt is, melyek korábban kedvenceid közé tartoztak. Ez vonatkozhat még a szexre is.
5. Nyugtalanság, félelem érzése.
6. Szorongás, szomorúság, üresség érzése.
7. Krónikus súlycsökkenés, vagy éppen súlygyarapodás.
8. Alacsony önértékelés, öngyűlölet.
9. Esetleg öngyilkos gondolatok.
10. Krónikus testi tünet – például fejfájás vagy émelygés –, mely nem reagál semmilyen kezelésre.
|
Te vajon depressziós vagy?
A Beck-féle skála remekül megmutatja általános hangulatodat. Kattints ide! (url: http://www.depresszio.hu/beck.php)
Az Arizona Szexuális Élmény Skála Férfiaknak (url: http://www.depresszio.hu/arizonaf.php) és Nőknek (url: http://www.depresszio.hu/arizonan.php) is sokat segít a kedélyállapot felmérésében. A nevükre kattintva kitöltheted őket.
Keretes:
Miért nem veszik észre a betegek, hogy bajban vannak?
A kérdés sok esetben inkább úgy állja meg a helyét, hogy sok beteg, ha fel is ismeri a bajt, miért nem kér segítséget. Egy norvég kutatás szerint – akik élen járnak a depressziós világranglistán – sok olyan beteg van, aki megszokja állapotát, megszereti, és nehezen válik meg a szenvedéstől. A rossz kedv és a szomorúság annyira befészkeli magát a beteg lelkébe és önképébe, hogy nem tudja magát boldognak elképzelni, ezért ha részesül is pszichológiai kezelésben, szervezete nem reagál rá megfelelően, mert tudat alatt tiltakozik a gyógyulás ellen.
|
Kezelése
A depresszió kezelésének kulcsa az, hogy a beteg úgy tekintse a helyzetet, mint bármely másik betegség esetében. Sajnos a WHO szerint a betegek fele nem részesül megfelelő kezelésben, mert nem diagnosztizálják a betegséget. A depresszió esetében rettentően fontos, hogy te saját magad önvizsgálatot tarts, és felismerd a problémát.
A mentális betegségek közül a depressziós betegek gyógyulnak a legnagyobb százalékban – az antidepresszánsokkal kezelt betegek nyolcvan százalékánál megszűnik a probléma. De már az is segít, hogy van egy személy – egészen pontosan az orvos –, akitől mindig megfelelő segítséget kaphatnak, és akire lehet számítani. Ezért is nagyon fontos, hogy megtaláld a neked megfelelő kezelőorvost. A bizalom elsődleges szempont a kezelésnél, ezért, ha nem vagy megelégedve, vagy nem tudsz megnyílni, új orvost kell keresned.
Megfelelő étrenddel gyógyítható a depresszió
Korunk népbetegségének a depressziónak, amerikai kutatók felmérése szerint kétszer annyira valószínű a kialakulása a nőknél, mint a férfiaknál. A fejlett országok lakosságának 20-45%-a átesett vagy át fog esni élete során a depresszió valamely formáján. Kigyógyulni igen nehéz belőle, főleg, hogy a betegeknek alig 5%-a fordul problémájával szakemberhez. -olvashatjuk a hazipatika.com oldalon.
|
Mivel a depresszió alatt a szervezet legyöngül, az immunrendszer sem tud védelmet nyújtani a bennünket fenyegető fertőzések ellen. Nagyon fontos a betegség elkerülésében és gyógyításában a megfelelő étrend kialakítása. Tudományos kutatások közvetlen kapcsolatot találtak bizonyos tápanyagok hiánya és a depresszió kialakulása között. Például lényeges megfelelő mennyiségű fólsavat magunkhoz venni, hiszen a hangulatingadozások eredete annak táplálkozásunkban fellelhető elégtelen mennyiséghez köthető. Ennek elkerülése érdekében próbáljunk meg fólsavban gazdag zöldségeket fogyasztani, ilyenek pl.: a bab, tök, burgonya és mindenféle zöld színű zöldség. Másik fontos elem a szelén, amelynek gazdag forrása a különböző tengeri halak és a teljes kiörlésű termékek.
|
A szénhidrátokkal ugyanakkor vigyázni kell. Egyes vélemények szerint jó hatással van szervezetünkre, mások viszont rövid idejűnek tekintik jótékony hatását, és ezáltal a hangulatváltakozások egyik előidézőjének tekintik. Étrendünkre való odafigyeléssel tehát természetes úton is elkerülhetjük a depressziót, ahelyett, hogy rögtön szintetikus hangulatjavítókhoz fordulnánk.
|
|
|
|