Ősszel jön a fekélyszezon!
A fájdalom helye és jellege fontos segítséget nyújt a diagnózis felállításában.
A felhasban érzett éles vagy görcsös fájdalmat legtöbbször gyomor- vagy nyombélfekély váltja ki. Míg gyomorfekély esetén a fájdalmat éhség provokálja, és az evés enyhíti, addig nyombélfekély estében a panasz étkezés után hozzávetőleg fél órával kezdődik. Mindkét esetben hasznos segítséget nyújthatnak a különböző savkötők. Mivel ezek a készítmények recept nélkül is kaphatók, nagy a kísértés, hogy a beteg önmagát kezelje, és ne forduljon orvoshoz. Ha azonban a tünetek rendszeresen visszatérnek, mindenképpen szükséges a kivizsgálás, aminek része a nyelőcső- és gyomortükrözés is.
|
Fontos! A fekélybetegség kialakulásában a stressz és a rendszertelen étkezés kulcsszerepet játszik. Tartós gyógyulás csak életmódváltással érhető el.
Ha a baj a bélben van
A has középső részén jelentkező, általában görcsös fájdalom legtöbbször bélnyálkahártya-gyulladással függ össze. Sokszor kíséri hasmenés, ami nyákos, olykor véres is lehet. A beteg legtöbbször lefogy, kedélyét nagyban rontja az állapota miatti szorongás. Fontos a mielőbbi és részletes kivizsgálás. Vastagbél-tükrözéssel szövettani mintát vehetnek a bélfalból.
|
Tipp: mivel bélgyulladást élelmiszer-allergia is okozhat, érdemes minden esetben allergiavizsgálatot is végezni!
Epés panaszok
Az epegörcs a jobb bordaív alatt émelygéssel együtt járó, görcsös fájdalom, amit legtöbbször zsíros étel vagy alkohol fogyasztása okoz. Sok esetben a páciens pontosan tudja, hogy milyen ételeket kell kerülnie.
Gyakori tünet a káposzta- és hagymafélék fogyasztása után jelentkező puffadás. Az epehólyag gyulladása, az epe besűrűsödése vagy az epekőképződés ultrahanggal megállapítható.
Hasnyálmirigy-gyulladás
A fájdalom övszerűen jelentkezik a köldök fölött és a hát alsó részén, általában kiadós étkezés vagy alkoholfogyasztás után. Émelygés, hányás – mint minden hasi fájdalom estén – előfordulhat. Hasi ultrahang- és laborvizsgálat igazolja a diagnózist. A betegség legtöbbször kórházi kezelést és esetleg műtétet igényel.
Vesegörcs
A vesekő vagy vesehomok kiváltotta görcsös fájdalom étkezéstől függetlenül, sokszor villámcsapásszerűen jelentkezik. A fájdalom helye nehezen meghatározható, és nagyon heves lehet. Deréktájról indul, és típusos esetben a külső nemi szervekbe sugárzik. Kísérheti kínzó vizelési inger is. Hányingerrel és hányással is járhat. Az első esetben mindenképpen részletes kivizsgálás indokolt: hasi ultrahang-, urográfia, laborvizsgálatok. Hosszútávon a bő folyadékbevitel, a kő fajtájától függően bizonyos ételek kerülése és gyógyszeres vesekőoldás megelőzheti az ismételt rohamokat. Amennyiben szükséges, ultrahangos kőzúzás vagy műtéti kőeltávolítás végezhető.
Nőgyógyászati betegségek
A köldök alatti terület – alhas – görcse legtöbbször nőgyógyászati eredetű. A fájdalom hasonló a menstruáció alatt jelentkező panaszokhoz. Kísérheti hányás, hasmenés és rendellenes vérzés is. Nőgyógyászati vizsgálat, hasi és hüvelyi ultrahang felfedheti, ha petefészekciszta, mióma, gyulladás, méhen kívüli terhesség vagy más elváltozás áll a háttérben.
|
Ha nem a hasban van a baj
A hasi fájdalmat gyakran kíséri hányás vagy hasmenés akkor is, ha a fájdalom kiváltó oka nem a gyomorbél-rendszerben van. Ezért bizonyos esetekben a felületes vizsgálat téves diagnózishoz vezethet.
• A szívinfarktus is járhat felhasi fájdalommal és émelygéssel.
• Egy ritka anyagcsere-betegség, a porfíria akut hasi katasztrófa képét utánozhatja. A beteget sokszor meg is operálják, de kóros elváltozást nem találnak.
• Az övsömör kezdeti szakaszában – a bőrelváltozások megjelenése előtt – nagyon erős hasi fájdalom jelentkezhet.
Keretes:
Jó tanács: ha hirtelen fellépő, intenzív hasi fájdalmat észlelsz magadon vagy hozzátartozódon, ami néhány perc alatt nem enyhül, mindenképpen hívj orvost! Figyelmeztető jel a hideg verejtékezés és az összegörnyedve, mozdulatlanul fekvő beteg.
|