A bőr legnagyobb ellenségei
A bőr a legnagyobb szervünk, amit rengeteg támadás ér kívülről és belülről is. A káros hatások egy része ellen ugyan nem tudunk védekezni, de néhányat ki tudunk küszöbölni. Íme bőrünk négy fő ellensége:
- alkohol
- légszennyezés
- dohányzás
- stressz
- UV sugárzás
Alkohol:
Az alkoholfogyasztás kétféleképpen hat a bőrre. Először is elvonja a nedvességet a bőrből, aminek következtében az elveszti a fényét és kiszárad. A száraz bőr pedig sokkal hamarabb kezd el öregedni, ráncosodni, mint a megfelelően hidratált. Másodszor, a túlzott alkoholfogyasztás következtében kitágulnak az erek. Idővel a bőr alatt futó hajszálerek már nem tudják ellátni funkciójukat és a szó szoros értelmében „szétrobbannak”, vörös foltokat képezve a bőrön. Természetesen havonta egy-két pohár bortól még nem jönnek elő ezek a tünetek, de azért ne felejtkezzünk el róla, hogy nem árt csínján bánni az alkohollal!
Légszennyezés: A levegőben lévő szennyeződések is nagymértékben károsítják a bőrt. Ezeknek a szennyeződéseknek a többsége a bőr természetes védekező-rendszerét teszi tönkre, és képtelenné teszi a bőrt a megújulásra. A légszennyezettség főként a nagyvárosban élők, dolgozók bőrét teszi tönkre, és a hatásait alapos tisztítással, hidratálással lehet csökkenteni.
A dohányzás öregíti a bőrt... |
Dohányzás: Semmi se roncsolja a bőrt jobban, mint a dohányzás. A dohányosok sokkal jobban ráncosodnak, mint a nemdohányzók, és emellett a bőrszínük, valamint a hajuk színe is sárgássá válik. Sőt, a bőrrák veszélye háromszor akkor esetükben, mint nemdohányzó társaiknál. A cigarettában található nikotin csökkenti az oxigén és esszenciális tápanyagok mennyiségét a bőrben, amitől az előbb-utóbb „halottnak” fog tűnni.
Bár antioxidánsokban és vitaminokban gazdag étrenddel némileg késleltetni lehet a dohányzás bőrkérosító hatásait, a legjobb megoldás mégis a leszokás (és nem csak bőrünk érdekében).
Kerüljük a stresszt |
Stressz: A stressz nagymértékben hozzájárul a bőr kondíciójának a romlásához. Pattanások, csalánkiütés, hámlás, ekcéma – mindegyiket okozhatja stressz. Mivel manapság képtelenség nyugodt, stresszmentes életvitelt folytatni próbáljunk meg relaxálni, sportolni és hetente pár órát szentelni a hobbinknak, hogy csökkentsük a negatív hatásait.
UV sugárzás: A bőrkárosodások körülbelül 90%-a az UV sugárzásnak köszönhető, a korai ráncosodástól egészen a bőrrákig.
Az egyik legveszélyesebb: a napsugárzás |
A napsugárzás lényegében háromféleképpen károsítja a bőrt:
- lassítja az új sejtek növekedését
- olyan enzimek termelődését serkentik, melyek rombolják a kollagént
- közvetlenül roncsolja a bőrsejteket, aminek következtében a melanin termelődik és a bőrön sötét foltok jelennek meg
Természetesen nem kell egész életünkre száműzni a napfényt az életünkből. Mindig kenjük be magunkat UV-szűrőt tartalmazó krémmel (felhős napokon is), ne napozzunk délelőtt 11 és délután 3 óra között, és akkor is árnyékban, vagy ha nem, akkor legalább az arcunkat takarjuk el a nap elől!
|