Gondolatok a vékonyságért
A fogyás és a hízás legalább annyira annak az eredménye, hogy mi zajlik le a fejünkben, mint annak, hogy mit teszünk a tányérunkra.
Nézzük, hogy is működik:
„Megérdemlem, hogy egyek/igyak, mivel ma tornáztam/szomorú vagyok/keményen dolgoztam”: Nem jó megoldás az evésbe menekülni, hogy felvidítsuk magunkat, ha hajlamosak vagyunk a hízásra. Találjunk inkább alternatív módokat, amivel feldobhatjuk a hangulatunkat: olvassunk könyvet, hallgassunk CD-t, vegyünk egy új rúzst, vagy vegyünk egy pihentető fürdőt.
Új gondolat: „Megérdemlem, hogy vékony, fitt és egészséges testem legyen, amire büszke lehetek.”
|
„Alacsony zsírtartalom, alacsony GI, alacsony cukor tartalom, alacsony kalóriatartalom, tehát egy kicsit többet eszek belőle”: Ne feledkezzünk meg az aranyszabályról – ha több kalóriát viszünk be a szervezetbe, mint amennyit az eléget, akkor mindegy, hogy még a legfogyasztóbbnak kikiáltott étel is hizlal. Figyeljünk testünk jelzéseire, és álljunk le, mikor elég.
Új gondolat: „Az alacsony zsír/GI/kalória/cukortartalmú ételek semmit se érnek, ha kifogásként használom őket, hogy többet ehessek.”
„Sose leszek vékony – az elmúlt évek fogyókúrái tönkretették az anyagcserém”: Dr. Andrew Prentice és Dr. Susan Jebb az oxfordi Dunn Human Nutrition Unitban több mint 20 éven át vizsgálták a fogyókúra és az anyagcsere összefüggéseit. Ez alatt az idő alatt a vizsgált alanyokat többszöri fogyó illetve hízókúrának vetették alá, hogy lássák, van-e maradandó hatása a fogyásnak és hízásnak az anyagcserére. „Az anyagcsere kétségkívül lelassul, mikor fogyókúrázunk.” – mondja Dr. Prentice. „A test így vág vissza, mikor éhezést érzékel, de az eredményeink azt mutatják, hogy a normális egyensúly pár héttel a fogyókúra után visszaáll.”
Új gondolat: „Az anyagcserém normálisan működik, és minden tornával töltött 30 perccel 200-300 extra kalóriát égetek el.”
„Ha száműzöm a kedvenc magas kalóriatartalmú ételeket a táplálkozásomból, akkor olyan testem lesz, amiről mindig is álmodtam”: Nagy hiba. Az emberi elme nagyon összetett. Abban a percben, hogy azt mondjuk magunknak, bizonyos ételeket nem ehetünk, azonnal elkezdünk sóvárogni utánuk.
Új gondolat: „Bármit ehetek – de csak mértékkel.”
„Nem lehet vékony, mert túlzottan szeretem a finom ételeket”: Semmi baj! Az ételt nem kell az ellenségünkké tenni a fogyáshoz, sőt, épp’ ellenkezőleg – csak ne együnk túl sokat! A finom ételek iránti szeretetünket használjuk új receptek kipróbálására, próbáljunk ki olyan alapanyagokat, amiket eddig még nem, és kombináljuk ezeket egy egészségesebb főzésmóddal.
Új gondolat: „A finom ételeknek nem feltétlenül kell hizlaló szószokban, öntetekben tocsogniuk, hogy jó ízük legyen.”
„Az egész családom túlsúlyos, szóval miért is küzdenék a súlyfeleslegem ellen?”: A génjeink meghatározó szerepet töltenek be természetes testsúlyunk meghatározásában, de azért mert a rokonaink el vannak hízva, ne gondoljuk azt, hogy nekünk is ez a sorsunk. A genetikai adottságainkat egészséges, kis adagok fogyasztásával, illetve több testmozgással ellensúlyozhatjuk. Emellett ne feledjük el, hogy a rokonaink elhízása hátterében se kizárt, hogy sokkal inkább a mértéktelen evészet, mintsem a genetika áll.
Új gondolat: „Nem változtathatom meg a génjeimet, de arról gondoskodhatok, hogy a legjobbat hozzam ki magamból.”
„Olyan fáradt vagyok, tényleg szükségem van egy falatnyi csokira, vagy sütire!”: Mikor fáradtnak érzed magad, egy édes falatka megemeli a vércukor szintedet, és ez általában meg is adja a kívánt plusz energiát. A gond csupán az, hogy amikor a vércukorszint megemelkedik, akkor a tested erre inzulin kiválasztásával válaszol, hogy a vércukor szintet ismét a normálisra csökkentse a véráramban. Ennek következtében a vércukor szinted még alacsonyabb lesz, mint a falat csoki előtt, és még fáradtabbnak fogod érezni magad. Próbálj meg kis adagokat enni, folyamatosan eloszlatva a nap folyamán, lehetőleg olyan ételekből, melyeket lassan éget el a szervezet. Ilyen ételek például az alma, a szilva, a szárított sárgabarack, az alacsony zsírtartalmú joghurtok.
Új gondolat: „Alacsony zsír/kalória/GI tartalmú ételekre van szükségem, mikor fáradtnak érzem magam.”
|
„Pazarlás kidobni, inkább megeszem”: Valóban nem kész pazarlás kidobni az ételt, de ne feledjük – ha a kukába rakjuk, akkor szemét lesz belőle, ha a szánkba, akkor zsírpárna, a csípőnkön, a combunkon, a hasunkon…
Új gondolat: „Nem eszek, ha nem vagyok éhes.”
„A reggeli kihagyása gyors és könnyű módja annak, hogy egy rakás kalóriával kevesebbet vigyek be a szervezetembe”: Nagy a kísértés, hogy kihagyjuk a reggelit, főként, ha ilyenkor még nem is vagyunk éhesek. Azonban számos tanulmány kimutatta, hogy a reggelit kihagyók többet dohányoznak, több alkoholt isznak, kevesebbet mozognak és több kalóriát visznek be a nap folyamán, mint azok, akik reggeliznek. Ez azért van, mert annak ellenére, hogy míg aludtunk, a szervezetünk kalóriát égetett el. Ebből kifolyólag, mikor felébredünk a vércukrunk alacsony, és vissza kell téríteni a normális szintre. Ha mégsem reggelizünk, akkor délre akár már 14 óra is eltelhetett, az utolsó étkezés óta – nagyon alacsony vércukor szintet produkálva. Ez tulajdonképpen pánikot vált ki a szervezetben, az pedig nem ismer gátakat, ha étel közelébe jut. Az éhségünk tovább fokozódik az étel látványával és illatával, és sürgető vágyat érzünk, hogy gyorsan bekapjunk valami zsíros, vagy éppen cukros falatot, teával vagy kávéval, nem is beszélve a dohányzás utáni vágyról.
Új gondolat: „A reggeli, még akkor is, ha csak valami gyümölcs, egy szelet teljes kiőrlésű kenyér, nagyobb kontrollt ad afelett, hogy mit és mennyit eszek napközben.”
„A főfogással már úgyis felborítottam a fogyókúrám, jöhet a desszert”: Használjuk a 80:20-as szabályt. Ha 80%-ban helyesen étkezünk, akkor a maradék 20% miatt nem kell aggódnunk. Ha így gondolkodunk, akkor nem fogjuk szabotálni a fogyókúránkat.
Új gondolat: „Egyszerre csak egy kis kényeztetés – ha már a főfogásnál túllőttem a célon, akkor inkább gyümölcsöt választok.”
„A címkén az van „csökkentett zsírtartalom”, „light”, „félsovány” – biztos jó választás”: A „light” termékek nem feltétlenül jelentik, hogy a termék nem hizlal, arra is vonatkozhat, hogy adott produktum esetleg hígabb, mint egy másik hasonló termék.
Új gondolat: „A címkéket nem úgy fogom kezelni, mint a zöld út egy extra fogáshoz.”
„Ha sokat tornázok, bármit megehetek.”: Ha 50 kiló vagy, akkor körülbelül 1 órát kell futni, hogy elégess 500 kalóriát. Egy Big Mac elpusztításával ennél többet viszel be a szervezetedbe. Igaz, hogy a rendszeres testmozgás segít, de ha nem nézzük, hogy mennyit eszünk, akkor kevés haszna van.
Új gondolat: „Semmilyen testmozgás se korrigálhatja az egészségtelen és mértéktelen táplálkozást.”
|